Podstawowa optymalizacja SEO na CMS WordPress

szalony lemur - logo

WordPress jest to jedno z najbardziej popularnych, a jednocześnie najłatwiejszych narzędzi do tworzenia własnych stron internetowych. Jego popularność zapewnia duże wsparcie ze strony społeczności w przypadku problemów z błędami na naszej stronie. 

Jego ogromną zaletą jest również SEO. Programiści WordPressa sprawili, że jest on przyjazny dla wyszukiwarek.

Posiadając lub chcąc posiadać własną stronę internetową czy to personalną czy to firmową łatwo można zginąć w gąszczu internetowej konkurencji… i tutaj właśnie WordPress wyciąga do nas pomocną dłoń. Dzięki niemu będzie nam dużo łatwiej stanąć na szczycie listy wyszukiwarki Google niż naszej konkurencji posiadającej strony na innych systemach CMS. Posiada on wiele mechanizmów wspierających nas w szeroko rozumianym SEO.

 Podstawową formą optymalizacji w WordPress jest możliwość modyfikacji adresów URL do bardziej przyjaznych dla użytkownika.

 

Kolejne mechanizmy to kategoryzowanie materiałów na naszej stronie oraz ich tagi. W tym artykule pokażemy na co zwrócić uwagę, by podwyższyć szansę na większą oglądalność naszej strony, aby wyszukiwarka bardziej ją ,,polubiła”.

 

I. Materiały na stronie

Na chwilę wróćmy do bezpośrednich odnośników. Starajmy się nie używać w nich słów z polskimi znakami, gdyż algorytm Googla niezbyt je lubi. Dobrą zaletą jest zamiana ich na słowa pokrewne, a sama długość odnośnika niech nie zawiera zbyt dużej ilości słów, gdyż nie chcemy dostać czerwonego ostrzeżenia na stronach sprawdzających nasze postępy w pozycjonowaniu (np. PageSpeed Insights , Pingdom, czy GTmetrix) o zbyt długiej ilości znaków w treści naszego bezpośredniego odnośnika.

Treść na stronie musi być unikalna! To jest jedna z podstawowych zasad tworzenia naszych stron. Nie chcielibyśmy wyrywać sobie włosów z głowy mając świadomość niskiej pozycji naszej strony, gdyż materiały z których stworzyliśmy naszą stronę są już dawno w internecie na serwisach konkurencji. Duplikacja zawartości w dobie szybkiego tempa życia to niestety zły sposób na zdobycie popularności czy sławy… Nie tędy droga.

Jak już zahaczamy o temat treści naszych materiałów, nie zapomnijmy o używaniu nagłówków. To istotne fragmenty treści na naszym portalu. Ściana tekstu bez wyszczególnionych słów to mało atrakcyjny content, który również wpływa na ilość odwiedzin, a także na punkty pozycjonerskie.

Przejdźmy do bardzo ważnego aspektu jakim jest zdjęcie wyróżniające, o którym wiele osób zapomina, a jest bardzo ważne w aspekcie SEO. Powinno być tematycznie zgodne z treścią opublikowaną w danym wpisie. Dzięki niemu zyskamy również atrakcyjny wygląd co daje nam większą ilość kliknięć na stronie.
Zatrzymajmy się na chwilę w temacie zdjęć. Należy wspomnieć o nadawaniu im naturalnie brzmiących nazw zgodnych z treścią przekazywaną przez wpis.

 

Alternatywny tekst, to także istotny element, który należy dodać do pliku umieszczonego na naszym portalu jako informację zwrotną dla użytkownika, który z niewiadomych przyczyn nie może zobaczyć zdjęcia.

II. Optymalizacja motywu

Kolejnym ważnym etapem optymalizacji jest przyśpieszenie samego szablonu. To zabieg nie tylko potrzebny  dla uzyskania lepszych wyników, ale także polepszy odbiór strony przez jej użytkowników.

Usuń zbędne linie w kodzie CSS i JS! Jest to zabieg czasochłonny. Możliwe jest przyśpieszenie tej pracy lecz o tym innym razem 🙂 Zbędne np. komentarze, tylko niepotrzebnie obciążają tego typu pliki.

Minimalizacja CSS i JS! Czy w twoich plikach znajdują się zbędne spacje może puste linie? Jeśli tak – ten zabieg pozwoli Ci zaoszczędzić trochę miejsca na hostingu.

Optymalizacja grafiki – dzięki niemu możemy zaoszczędzić nawet sporą ilość kilobajtów, a nawet megabajtów, jednocześnie przyspieszając prędkość strony, na których te grafiki się znajdują. Ten sposób może wpłynąć lepiej na statystyki. Do optymalizacji zwykłemu użytkownikowi wystarczy jedna dobra wtyczka lecz trzeba mieć się na baczności, nie każda optymalizacja przyniesie zamierzony skutek. Zmniejszenie pliku to także pogorszenie jego jakości. O tym jak i o szczegółach dotyczących jakie powinny być wielkości grafiki oraz ich formaty zobaczycie w najbliższych wpisach na naszej stronie. Śledźcie nas uważnie! 🙂

III. SEO, a ustawienia WordPress

  • OGÓLNE

Tytuł witryny – unikalna nazwa strony, która będzie jednocześnie nazwą np. naszej firmy czy motywem założenia firmy. 

Opis strony – nie pozwólmy, aby był on skopiowany z innego portalu. Dzięki niemu zachęcimy użytkowników do kliknięcia w link naszej strony.

  • CZYTANIE

Opcje tutaj pokazują co ma wyświetlać się po kliknięciu w adres naszej domeny, ilość stron na blogu oraz bardzo ważna opcja bez której inne zabiegi optymalizacyjne nie mają sensu:

UWAGA! Pamiętajmy o tym, aby opcja ,,Widoczność dla wyszukiwarek” była odznaczona!

 

  • BEZPOŚREDNIE ODNOŚNIKI

Interesująca funkcjonalność CMS’a WordPress. Jest to opcja, która pozwala ustawić jak domyślnie będą wyglądały adresy URL naszych stron i wpisów. Zalecane jest tak dostosować opcje, aby zachowana była zasada semantyki –  czyli adres zawierał słowa, które z sensem opisują treści danej zawartości, bez niczego nikomu nieznanych znaków czy liczb, które jednocześnie użytkownikowi utrudniają wrócenie do wcześniej przeglądanej zawartości.

IV. Wtyczki SEO

PageSpeed Ninja – jeśli nasz budżet jest ograniczony, a chcielibyśmy w podstawowej formie wykonać klika z wcześniej wymienionych działań – ta wtyczka pomoże nam je zrealizować.

reSmush.it Image Optimizer – wtyczka do optymalizacji zdjęć wcześniej już przesłanych zdjęć, jak również zdjęć, które w przyszłości będziemy dodawać (możliwość automatycznego optymalizowania zdjęć podczas przesyłania ich na serwer).

Yoast SEO – podstawowe narzędzie pozycjonerskie, które w łatwy sposób pozwala na kontrolowanie naszych stron pod względem pozycjonowania. Nie jest opcja najlepsza, lecz wystarczająca by móc pochwalić się lepszymi rankingami w testach SEO. Zwraca uwagę na wiele aspektów pozycjonerskich, a od niedawna jej polska wersja jest bardziej przystępna dla nietechnicznych użytkowników

 

Czy to już koniec?

Tak jest to koniec naszego wpisu lecz nie chodzi o możliwości jakie oferuje nam WordPress aby optymalizacja waszych stron była coraz bardziej zaawansowana. W tym wpisie zawarliśmy tylko parę opcji, na które warto zwrócić uwagę aby Wasze strony zostały lepiej wypozycjonowane. Zagadnienia bardziej zaawansowane i bardziej szczegółowo opisane zostaną w przyszłości w kolejnych wpisach na naszym blogu.

Bądźcie cierpliwi. Udostępniajcie ten wpis, polubcie na facebooku. Niech pozycjonowanie  nie będzie miało dla Was tajemnic.

Inne posty

Szalony lemur - logo lemura
Szalony lemur - logo lemura
Szalony lemur - logo lemura