Darmowe zdjęcia na stronę internetową!

szalony lemur - logo

W dzisiejszych czasach tekst pisany powoli zastępowany jest przez zdjęcia, grafiki i emotikony. Wizualne metody komunikacji powoli wypierają komunikację tekstową. Nie ma co się dziwić skoro otacza nas nieustanny pęd, a klasyk powiadał: „Jedno zdjęcie jest warte więcej niż tysiąc słów”… Dzięki grafice jesteśmy w stanie szybciej przekazać informacje. Nasze życie zatacza koło, jak niegdyś nasi praprzodkowie porozumiewali się za pomocą symboli tak coraz częściej my sami do nich sięgamy… Szczególnie w internecie, komunikując się ze znajomymi, tworząc materiały marketingowe lub wstawiając zdjęcia na naszą stronę internetową lub bloga…

Często prowadząc swoją stronę internetową, bloga, stronę na facebooku chcemy nasze teksty urozmaicić dobrymi, estetycznymi grafikami lub zdjęciami, które przyciągną uwagę naszego odbiorcy. Wiele osób szuka swoich zdjęć w wyszukiwarkach takich jak Google, lecz nie jest to dobry pomysł gdyż mogą one być objęte prawami autorskimi i wykorzystując je możemy narobić sobie kłopotów. Tak więc, skąd wziąć ciekawe zdjęcia na swoją stronę www bez obaw o prawa autorskie? Gdzie ich szukać? W internecie jest cała masa stron, z których możemy pobierać materiały na naszą stronę internetową.

Poniżej przestawiamy Wam listę serwisów udostępniających zdjęcia, które możecie wykorzystać tworząc swoje materiały marketingowe lub dodając je na swojej stronie internetowej lub blogu.

Wcześniej jednak musimy wspomnieć o licencjach…

Licencja CC BY (uznanie autorstwa) – jeżeli na stronie, z której pobieramy darmowe materiały (zdjęcia lub grafiki) znajdziemy informację, że utwory opatrzone są licencją CC BY oznacza to, że mogą być one swobodnie wykorzystywane, rozpowszechniane, zmieniane i kopiowane pod warunkiem, że wskażemy kto jest ich autorem.

Licencja CCO – na podstawie tej licencji utwór trafia do domeny publicznej, oznacza to, że możemy go dowolnie wykorzystywać, bez konieczności wskazywania autora, a ten z kolei, nie będzie mógł w przyszłości wykonywać autorskich praw osobistych do utworu.

Darmowe:

Pexels
Pixabay
Stock Up
Kaboompics
Gratisography
Picjumbo
Startup Stock Photos
Little Visuals
Magdeleine.co
Skuawk
Tookapic
New Old Stock
Split Shire
Life of Pix
Skitter Photo
Cupcake
Jay Mantri
Unsplash
Cupcake.nilssonlee.se
Foodiesfeed
Nos.twnsnd.co
Freepik
Stock.XCHNG
Wikipedia Commons
Foter

 

W przypadku zdjęć płatnych, również trzeba zwrócić uwagę na rodzaj licencji.

Licencja standardowa – możesz dowolnie korzystać ze zdjęcia na potrzeby swoje lub swojego klienta, ale jednorazowo. Co oznacza, że nie można przekazywać i odsprzedawać fotografii dalej. Jednak korzystanie z niej na własne potrzeby marketingowe jest dozwolone.

Licencja rozszerzona – wymagana jeśli zaistnieje potrzeba wykorzystywania zdjęcia w celach komercyjnych i sprzedażowych. Czyli np. umieszczenia zdjęcia na produkcie, który następnie trafi do sprzedaży.

Na popularnych płatnych serwisach możemy zdjęcia kupować pojedynczo za pomocą tzw. ‘kredytów’ lub wykupić abonament pozwalający nam na pobieranie określonej ilości zdjęć w ciągu miesiąca.

Płatne:

Fotolia
ShutterStock
BigStock
iStock

 

Jeżeli posiadacie większy budżet na prowadzenie strony lub na materiały marketingowe to polecamy płatne serwisy ze zdjęciami, jeśli jednak nie chcemy wydawać na nie pieniędzy, to z łatwością możemy skorzystać z w/w stron oferujących nam materiały darmowe. Pamiętajcie jednak, że na wielu z nich poziom estetyczny i jakościowy może pozostawiać wiele do życzenia. Zamieszczane tam materiały mają słabą rozdzielczość lub małe nasycenie kolorów.

Zachęcamy do każdorazowego sprawdzenia szczegółów uprawnień dla wybranego zdjęcia, ponieważ mimo ich bezpłatności, czasem konieczne może być spełnienie pewnych warunków, np. oznaczenie nazwiskiem autora lub niewykorzystywanie do celów komercyjnych. Jeśli znasz jakiś ciekawy serwis ze zdjęciami do wykorzystania we własnych projektach, podziel się z nami w komentarzach na Facebooku 🙂

 

Jeśli spodobał Ci się nasz wpis, wesprzyj nas jego udostępnieniem 🙂

Inne posty

Szalony lemur - logo lemura
Szalony lemur - logo lemura
Szalony lemur - logo lemura