Certyfikat SSL… Co to jest?

szalony lemur - logo

Certyfikat SSL… Co to jest?

Buszując w internecie coraz częściej spotykamy adresy stron internetowych poprzedzone https:// oraz zieloną kłódką. Tak właśnie oznaczone są strony korzystające z certyfikatu SSL. Nasza strona również go posiada 🙂

Ale czym tak właściwie jest Certyfikat SSL?

Certyfikaty SSL (Secure Sockets Layer) to technologia umożliwiająca szyfrowanie komunikacji między przeglądarką internetową, a serwerem ze stroną www. Co to właściwie oznacza?

W momencie kiedy odwiedzamy jakąś stronę internetową nawiązywane jest połączenie między przeglądarką internetową, a serwerem, na którym znajduje się strona internetowa. Gdy strona nie posiada certyfikatu SSL czyli adres zaczyna się od https:// i nie posiada kłódki to połączenie między odwiedzającym stronę, a serwerem nie jest bezpieczne. Zapewne spotykacie strony internetowe mające obok adresu dopisek „Niezabezpieczona”. W takim wypadku wszelkie dane przesyłane w trakcie odwiedzania strony, uzupełnianie formularzy, logowanie, robienie zakupów w sklepie internetowym lub dokonywanie płatności są narażone na przejęcie przez osoby nieuprawnione(!). Wszystkie dane są wysyłane do sieci otwartym i nieszyfrowanym tekstem.

Certyfikat SSL – korzyści

Certyfikat ten zapewnia szyfrowanie przesyłanych danych pomiędzy odwiedzającym stronę internetową, a serwerem, na którym znajduje się strona. SSL zabezpiecza przesył danych szyfrując je 256-bitowym kluczem AES. Dzięki temu odwiedzając stronę internetową z Certyfikatem SSL możemy czuć się bezpiecznie, ponieważ nawiązujemy szyfrowane połączenie z serwerem, które nie może zostać zmodyfikowane w trakcie jego trwania. Nawet w przypadku przejęcia połączenia nikt nie będzie w stanie rozszyfrować przejętych danych.

Dla kogo Certyfikat SSL?

Certyfikaty SSL są wybierane przez firmy, instytucje oraz osoby prywatne dla których bezpieczeństwo danych odwiedzających ich witryny jest sprawą priorytetową. Wiele stron internetowych ma wdrożone certyfikaty SSL, dając tym samym jasny sygnał odwiedzającym, że ich dane są w pełni chronione i bezpieczne.

Jeżeli chcecie, aby odwiedzający Wasze strony internetowe mieli poczucie bezpieczeństwa powinniście już TERAZ wdrożyć certyfikaty SSL na swoich stronach internetowych.

Chcecie dowiedzieć się więcej o certyfikatach SSL? Czym są? Jak działają? Jakie są korzyści z ich posiadania? Jakie są ich rodzaje? Dlaczego warto mieć je na swojej stronie? Jak wpływają na pozycjonowanie? Zapraszamy Was do odwiedzenia naszej podstrony Kliknij „Tutaj”, na której znajdziecie więcej informacji.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz wpis, wesprzyj nas jego udostępnieniem 🙂

Inne posty

Szalony lemur - logo lemura
Szalony lemur - logo lemura
Szalony lemur - logo lemura