Jak wybrać nazwę domeny?

szalony lemur - logo

Jak wybrać nazwę domeny?

Planujesz założenie strony internetowej lub sklepu e-commerce dla swojej firmy?

Będzie Ci do tego potrzebna domena. Wybór odpowiedniej nazwy to jedna z kluczowych decyzji dla Twojego biznesu. Nazwa powinna być przemyślana oraz nawiązywać do działalności Twojej

firmy. Pewnie masz wiele pytań w związku z tym tematem. Postaramy się odpowiedzieć na nieb odpowiedzieć i dać Ci kilka wskazówek, jak podejść do tematu zakupu domeny.

Zacznijmy od początku – czym tak właściwie jest domena internetowa?

Domena to po prostu nic innego, jak unikalny adres przypisany do strony internetowej. Składa się ona z dwóch części – nazwy głównej oraz rozszerzenia, czyli końcówki. Jest elementem adresu DNS, który pozwala znaleźć w Internecie stronę internetową lub adres e-mail. Posiadanie domeny jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania strony w Internecie. Po wpisaniu poprawnej nazwy domeny, przeglądarka wyświetli stronę, która jest połączona z konkretną nazwą. Nazwa domeny może zawierać litery, cyfry lub znak „-”. Duże i małe litery nie są rozróżniane. Od niedawna można też stosować znaki diakrytyczne: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż.

Wybór domeny…

Wybór domeny nie powinien być przypadkowy. Odpowiednia nazwa domeny internetowej ma kluczowe znaczenie dla wizerunku Twojej firmy. Dobra domena wpływa na rozpoznawalność i wizerunek strony w Internecie. Domena jest swojego rodzaju wizytówką Twojej firmy, ponieważ to właśnie ona widnieje w pasku przeglądarki. To właśnie nią będą się posługiwać nowi oraz obecni klienci. Wpływ domeny na odbiorców jest elementem kluczowym w budowaniu świadomości marki. Nazwa powinna się jednoznacznie kojarzyć z Twoją firmą.

Jak znaleźć idealną nazwę dla swojej strony internetowej?

Prostota to klucz do sukcesu.

Poniżej przedstawiamy podpowiedzi, na co powinieneś zwrócić uwagę wybierając nazwę dla swojej domeny. 🙂 Wskazówki te mogą pomóc w przyszłości z pozyskaniem nowych klientów…

 • Domena łatwa do zapamiętania – jednym z najważniejszych aspektów podczas wybierania nazwy domeny jest to, by była ona prosta do zapamiętania, do zapisania i do wymówienia. Długie zdania z frazami mogą być problematyczne dla naszych odbiorców.
 • Domena a nazwa firmy – nazwa domeny nie musi być taka sama jak nazwa Twojej firmy. Ważnym jest, by nazwa domeny pasowała do Twojej firmy, natomiast nie musi mieć tej samej nazwy.
 • Lokalizacja – w nazwie domeny możesz użyć lokalizacji. Jeżeli Twoja firma skupia się na rynku lokalnym lub działa na konkretnym obszarze, możesz użyć nazwy swojej miejscowości w domenie np.: autokielce.pl.
 • Nazwa uniwersalna – prowadząc firmę możesz zwrócić uwagę na usługi, jakie oferujesz, ale również musisz się zastanowić, czy w przyszłości nie planujesz rozszerzenia oferty. Przykładowo, jeśli w sklepie e-commerce z odzieżą damską zechcesz sprzedawać również odzież męską, to domena dlaniej.pl nie będzie pasowała do specyfiki firmy.
 • Logotyp – możesz wykorzystać swoją domenę w logotypie firmy. Pomoże to w jej zapamiętaniu.
 • Cyfry – raczej nie używaj cyfr. Dyktując komuś przez telefon nazwę domeny na przykładzie czteryokna.pl słuchający może nie wiedzieć, czy chodzi o czteryokna.pl czy o 4okna.pl.
 • Myślniki – nie używaj myślników. W przypadku, gdy ktoś ma podobną domenę do Twojej, ale bez myślnika, Twój potencjalny klient może przypadkiem odwiedzić stronę konkurencji.
 • Podwójne litery – nie używaj podwójnych liter. Tak jak w przypadku myślników, odwiedzający Twoją stronę może przypadkiem wejść na stronę konkurencji.
 • Pomysł – wymyślając nazwę domeny bądź oryginalny. Przykładowo zamiast domeny stronyinternetowekielce.pl wymyśl coś markowego np.: szalonylemur.com. 😉
 • Krótkie nazwy – o ile jest to możliwe i domena o krótkiej nazwie jest wolna, to wybierz krótszą nazwę dla swojej domeny. Krótka nazwa domeny jest łatwiejsza do zapamiętania i dyktowania.
 • Marka – Twoja domena to Twoja marka – jak nasz Szalony Lemur.
 • Generatory nazw – Szukając nazwy możesz skorzystać z generatora nazw takiego jak ten: https://www.namemesh.com/.
 • Nowe końcówki – weź pod uwagę nowe końcówki domen, takie jak: .studio, .media, .blog, .me, .art, .solutions itp.
 • Końcówka w tytule – nowe końcówki możesz użyć jako główną część nazwy Twojej domeny. Przykładem może być nazwa naszej firmy: OptiCom.Solutions, a nasza domena to: opticom.solutions. Poszukaj innych rozwiązań, jak np. nazwisko Kowalski w domenie kowal.ski.
 • Odkup domenę – jeżeli znalazłeś super nazwę dla swojej domeny, ale ta jest już zajęta, sprawdź, czy jest używana. Możesz skontaktować się z jej właścicielem i zapytać o możliwość zakupu.
 • Giełda domen – możesz również poszukać domeny dla siebie na tak zwanych giełdach domen: https://premium.pl/gielda/, https://www.aftermarket.pl/.
 • Sprawdzanie dostępności – zalecamy sprawdzanie za pomocą zaufanego źródła. Może się zdarzyć, że domena, która nam się podoba i jest wolna, zostanie przejęta przez kogoś innego. Polecamy sprawdzanie dostępności domen na: https://domains.google/
 • Promocje – dokładnie czytaj ich warunki. Często można kupić domenę w dobrej cenie, ale jej odnowienie będzie zaskakująco drogie. Przykładowo rejestracja domeny .pl kosztuje do 20 zł brutto na rok, więc nie ma sensu brać jej w promocji za 0 zł, kiedy odnowienie po roku będzie kosztować 100 zł. Polecamy rejestrowanie domen w OVH.pl.
 • Rejestracja – pamiętaj, aby domenę rejestrować tylko i wyłącznie na swoje dane lub na dane swojej firmy. Dane podane podczas rejestracji są danymi właściciela. Jeżeli zarejestrujemy domenę na kogoś innego, to później możemy mieć problem z jej odzyskaniem. Jeżeli poprosisz kogoś o rejestrację domeny, to dopilnuj, żeby została zarejestrowana na Twoje dane. Rejestracja domen internetowych jest możliwa na minimum 1 rok. U niektórych rejestratorów okres minimalny wynosi 2 lata. Z domeny można korzystać tak długo, jak długo jest odnawiana na kolejne okresy abonamentowe.
 • Brak odnowienia domeny – jeżeli zapomnisz odnowić domenę przed jej wygaśnięciem, wchodzi ona w tzw. okres kwarantanny. Jej czas zależy od polityki rejestratora. Dla domeny z końcówką .pl kwarantanna wynosi 30 dni. W tym czasie można odzyskać swoją domenę kontaktując się z firmą, w której jest zarejestrowana oraz uiszczając za nią opłatę.

Czy nazwa domeny wpływa na SEO?

Od września 2012 roku Google wprowadziło zmiany w swoich algorytmach. Od tego czasu słowa kluczowe w nazwie domeny przestały mieć znaczenie. Tworzenie nazwy domeny ze słowami kluczowymi nie wpłyną na pozycjonowanie. Jeżeli zastanawiasz się nad unikalną nazwą domeny bez słów kluczowych śmiało możesz ją wybrać. 🙂

Mamy nadzieję, że nasz krótki wpis „Jak wybrać nazwę domeny?” rozwieje Twoje wątpliwości związane z wyborem nazwy domeny. Zachęcamy również do przeczytania innych naszych artykułów.

Jeśli spodobał Ci się nasz wpis, wesprzyj nas jego udostępnieniem. 🙂

Inne posty

Szalony lemur - logo lemura
Szalony lemur - logo lemura
Szalony lemur - logo lemura